0

رابطه افراد درونگرا و کم حرفی

دسته بندی ها : آخرین مطالب, افزایش اعتماد به نفس, مقالات ۷ آبان ۱۳۹۵ کامران گنجی

درونگرا و کم حرفی درونگرا رابطه افراد درونگرا و کم حرفی

[gap height=”30″]

در این مقاله قصد دارم به ارتباط تیپ شخصتی درونگرا ها با مشکل کم‌ حرفی بپردازم.

اگر بخواهیم رفتار افراد را بشناسیم، بهترین و مهم ترین کار این است که تیپ شخصیتی فرد را شناسایی کنیم تا کلیّتی از رفتار های آن فرد را بتوانیم تشخیص دهیم چرا که بسیاری از رفتارهای افراد ناشی از تیپ شخصیتی آنهاست.

در تقسیم بندی افراد از لحاظ تیپ شناسی ما با دو گونه شخصیت مواجه می شویم، افرادی که انرژی خود را از درون خودشان کسب می کنند و افرادی که انرژی خود را از جمع دریاقت می کنند:

[divide icon=”circle” margin_top=”20″ margin_bottom=”20″ width=”medium”]

ویژگی افراد برونگرا

[gap height=”30″]

افرادی که انرژی خود را از جمع می گیرند و دوست دارند که با افراد مختلف رابطه برقرار کنند که به آنها «دیگران محور» نیز می گویند.

  • افراد برونگرا دوست دارند به اتفاقاتی که اطرفاشان رخ می دهد توجه کنند

  • افراد برونگرا معمولا در اتاقشان را باز می گذارند تا از پیرامون شان بی خبر نباشند

  • افراد برونگرا ترجیح می دهند که در آن واحد روی چند پروژه کار کنند

  • افراد برونگرا دوست دارند از هر کار و علمی، اطلاعاتی داشته باشند

  • افراد برونگرا ترجیح می دهند که اوقاتشان را در کنار دیگران بگذرانند

[divide icon=”circle” margin_top=”20″ margin_bottom=”20″ width=”medium”]

ویژگی افراد درونگرا

[gap height=”30″]

افرادی هستند که انرژی خود را از درون خود می گیرند و دوست دارند که با افراد کمی رابطه برقرار کنند اما در عوض می خواهند که رابطه ای عمیق داشته باشند که به آنها «خود محور» نیز می گویند البته به این معنا نیست که آنها افرادی خودخواه هستند بلکه به این معناست که آنها بیشتر به خودشان متکی هستند و ترجیح می دهند که از تجربیات و دانسته های درون خودشان بیشتر استفاده کنند.

 • افراد درونگرا می‌خواهند خودشان را در کارشان غرق کنند

 • افراد درونگرا معمولا در اتاقشان را می‌بندند تا حواسشان پرت نشود

 • افراد درونگرا ترجیح می دهند روی یک پروژه کار کنند

 • افراد درونگرا دوست دارند به عمق مسائل بپردازند

 • افراد درونگرا ترجیح می دهند که اوقاتشان را به تنهایی بگذرانند

[divide icon=”circle” margin_top=”20″ margin_bottom=”20″ width=”medium”]

باربارا تایگر در کتاب «هنر تشخیص شخصیت انسان‌ها» از تشبیه جالبی استفاده می‌کند و افراد درونگرا و برونگرا را به یک باتری تشبیه می‌کند و می‌گوید:

افراد برونگرا وقتی در کنار دیگران هستند و با آنها تعامل دارند باتری‌هایشان شارژ می‌شود در حالی که درونگرا ها اگر بیش از حد معینی در کنار دیگران باشند باتریشان خالی می‌شود! 

[gap height=”30″]

[callout bg=”#dd3333″ color=”#ffffff” border=”#000000″ radius=”10″]

به بیانی دقیق‌تر فعالیتی که به افراد برونگرا انرژی می‌دهد، باعث تخلیه انرژی افراد درونگرا می‌شود!!

[/callout]

[gap height=”30″]

افراد درونگرا می توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند و ترسی از این بابت ندارند. آنها همانطور که ذکر شد، دوست دارند کارهایشان را به تنهایی انجام دهند اما نه به این خاطر که از رو به رو شدن با افراد اکراه داشته باشند، بلکه صرفاٌ این سبک و مدل کار کردن را بیشتر می پسندند.

اما به خاطر ترجیح تنهایی و دوری از جمع و عدم ارتباط گیری توسط افراد درونگرا، زمینه ای را در آنها فراهم می نماید که از مهارت های ارتباطی کمتری بهره ببرند بنابراین زمانی که در جمع افراد قرار می گیرند، به راحتی نمی توانند با افراد ارتباط بگیرند و دچار کم حرفی می شوند.

البته کمرویی و کم حرفی در افراد درونگرا صرفاً برای افرادی است که در اکثر اوقات به تنهایی به سر می برند ولی اکثر افراد درونگرا جدای از اینکه انرژی شان را از درون خود کسب می کنند، با دیگران ارتباطات خوبی نیز دارند اما عده ای از آنها نیز هستند که به سبب گوشه گیری و انزوا از مهارت های لازم ارتباطی برخوردار نیستند که البته جای نگرانی نیست چرا که این مهارت های اکتسابی است و می توان آنها را آموزش دید تا به راحتی بتوان با افراد مختلف رابطه ای خوب را برقرار کرد.

[gap height=”30″]

من، کم حرفی و درونگرایی

[gap height=”30″]

 من هم یکی از آن دسته از افراد هستم که علاقه شدیدی به تنهایی به خاطر دریافت انرژی زیاد از درون خودم هستم ولی همین علاقه من به تنهایی سبب ارتباط کم با افراد شده بود، به طوری که در بعضی از موقعیت های اجتماعی دچار کم حرفی شده بودم اما با آموزش دیدن مهارت های ارتباطی، توانستم بر این کم حرفی غلبه کنم و حتی در اکثر اوقات کنترل صحبت جمع را نیز در دست بگیرم.

[gap height=”30″]

در آن سوی ماجرا این نکته ضروری است که اینطور نیست که افراد برونگرا، دچار کمرویی و کم حرفی نخواهند شد! بلکه هر فردی اعم از درونگرا و برونگرا در صورت عدم اعتماد به نفس (تصورات ذهنی اشتباه و بلد نبودن مهارت های ارتباطی) دچار کمرویی و کم حرفی خواهد شد.

 

اگر این مقاله را دوست داشتید، چرا کتاب کپسول گفتگو را که مطالب جامع‌تر و کامل‌تر به همراه تمرینات عملی را دارد، سفارش نمی‌دهید تا این مشکل را ریشه‌کن کنید؟

 

بنابراین کسانی که دچار کمرویی و کم حرفی می شوند، می توانند هم از تیپ درونگرا باشند و هم تیپ برونگرا. البته این حقیقت وجود دارد که افراد درونگرا که دچار کمرویی و کم حرفی می شوند نسبت به افراد برونگرا کمتر دچار ناراحتی می شوند چرا که همانطور که بیان شد افراد درونگرا انرژی خود را از درون خود کسب می کنند و علاقه زیادی به تنهایی دارند.

کامران گنجی
کامران گنجی

من کامران گنجی هستم ، مربی و مدرس دوره‌های افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر خجالت و کمرویی و در این وبسایت قصد دارم جدید‌ترین و به روز ترین مباحث آموزش مهارت‌های افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر خجالت و کمرویی را با شما به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :