0

خجولی چیست؟

دسته بندی ها : آخرین مطالب, افزایش اعتماد به نفس, مقالات ۱ مهر ۱۳۹۵ کامران گنجی

خجولی چیست؟ خجولی چیست؟ خجولی چیست؟

 

تقریباً اکثر افراد در موقعیت های اجتماعی احساس بدی پیدا می کنند و دچار خجولی و کمرویی می شوند و کاملا هم طبیعی ست اما عده ای هستند که این احساس بد ، خیلی اوقات برایشان پیش می آید به نحوی که حتی زندگی روزمره شان را مختل می کند.

اگر در موقعیت هایی مانند: مهمانی رفتن ، از مورد توجه قرار گرفتن، بیرون رفتن با همسرتان، سخنرانی، باز کردن سر صحبت، دیدار افراد نا آشنا و.. شما را دچار اضطراب زیاد می کند، حتما ادامه مقاله را مطالعه کنید و یا اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستان تان در موقعیت های ذکر شده، دچار اضطراب زیاد و بیهوده می شود این مقاله راست کار شماست و الّا این صفحه را ببندید و به کارهایتان برسید.

 

تعریف خجولی

خجولی و کمرویی ، دوری کردن یا حتی فرار کردن از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی است و در صورت مواجه شدن با آنها دچار اضطراب و پریشان شدن است

عده ای خجولی را ژنتیکی و موروثی می دانند ، در حالیکه خجولی اصلاً ژنتیکی نیست و ناشی از یک مشکل روانی است.

 

خجول کیست؟

پس فرد خجول کسی است که در موقعیت های اجتماعی مختلف مانند: ملاقات با افراد غریبه، پاسخگویی به تلفن، شرکت در مراسم ها و مهمانی ها، باز کردن سر صحبت و.. دچار اضطراب و پریشانی زیاد می شود.

 

علل خجولی

مهم ترین علت ایجاد خجولی، وجود تصورات اشتباه در افراد است. تصورات اشتباهی مثل:

 • همیشه باید بامزه باشم

 • همه ، همیشه باید من رو دوست داشته باشند

 • اون افرادی که دارند من رو نگاه می کنند، حتماً درباره من فکر بدی می کنند

 • اگر فلانی من رو دوست نداره، پس هیج کسی من رو دوست نداره

 • اگر زمانی سخنرانی کنم ، مطمئنم که خراب می کنم

 • همه میدونن که الآن من مضطرب شدم

 • من به هیچ وجه نباید شکست بخورم

 • و…

تمام این نمونه ها زمینه ای را در فرد ایجاد می کند که فکر می کند کانون توجه همه قرار دارد و باید فردی کامل باشد و به محض کوچک ترین اشتباهی همه از او روی بر می گردانند.

اما یکی دیگر از علت های ایجاد خجولی و کمرویی در افراد، نبود مهارت لازم است.  ممکن است که تصورات ذهنی درستی داشته باشیم اما اگر از مهارت های لازم برخوردار نباشیم، باز هم نتیجه مطلوبی دریافت نمی کنیم و زمینه ای را برای ایجاد خجولی نیز فراهم می کنیم. مثلاً:

 • مهارت سخنرانی در جمع

 • مهارت پاسخگویی به تلفن

 • مهارت تعامل با افراد به ویژه اعضای خانواده خصوصاً همسر

 • مهارت ارتباط چشمی با افراد

 • مهارت شروع کردن صحبت

 • مهارت انتقادپذیری یا مورد تعریف واقع شدن

قطعاً اگر ما بتوانیم از مهارت های لازم برخوردار باشیم و تصور ذهنی درستی نیز داشته باشیم، خجولی در ما جایگاهی نخواهد داشت.

 

عواقب ناشی از خجولی در افراد

از دست دادن فرصت های مختلف در زندگی اعم از فرصت های شغلی، موقعیت های اجتماعی و رابطه های عاطفی نمونه هایی از عواقب شوم خجولی است.

عواقب و آثار خجولی زمینه های مختلفی دارد، اما می توان آنها را در ۴ زمینه بررسی کرد:

 1. عواقب و آثار بدنی: پدیده های عصبی از قبیل لکنت زبان، تپش قلب، لرزش، سرخ شدن، عرق کردن، سفت شدن عضلات و.. که پس از خجولی فرد نمودار می شود

 2. عواقب خانوادگی: که زمینه ای را برای فرد خجول فراهم میکند که از هرگونه گسترش روابط دوستانه متنفر می شود و سعی می کند هرچه بیشتر آنها را محدودتر کند. و در برخی موارد احساسات خودش را نمی تواند با اعضای خانواده خود مطرح در میان گذارد.

 3. عواقب کمرویی در زمینه کار و شغل: هیچ عاملی مثل کمرویی، در زمان ما که باید از منافعمان به شدت دفاع کنیم، از موفقیت جلوگیری نمی کند. در عصری که موفقیت با اعتماد به نفس و سعی و کوشش محقق می شود.

 4. عواقب و آثار کمرویی در وجدان: کسی که دچار کمرویی می شود، برای خودش ارزشی قائل نیست و حتی تصور می کند که دیگران هم برای او ارزشی قائل نیستند و با این قضاوت غلط، غرور خودش را جریحه دار می کند و در اکثر اوقات، از ترس مسخره شدن توسط دیگران ، چیزی نمی گوید و کم کم جرأتش را هم، از دست میدهد.

 

 • شخص توانمندی که به خاطر خجول بودن نمی تواند در مصاحبه های استخدامی توانمندی هایش را به مدیر مربوطه نشان دهد.

 • جوانی که به خاطر خجول بودن نمی تواند احساساتش را به دختر مورد علاقه اش یا حتی به خانواده خودش ابراز کند.

 • بیماری که به علت خجولی، ناراحتی و دردش رو نمی تواند با دکتر مطرح کند.

 • کسی که در صف نانوایی، بانک و.. نمی تواند از نوبت خودش دفاع کند و یا از پس گرفتن پول اضافه ای که فروشنده در خرید هایش از او گرفته، خجالت می کشد.

 • مدیری که به خاطر خجول بودن توانایی اعمال نظر و اراده خود را به کارکنانش ندارد و به همین سبب از اقتدار لازم برخوردار نیست.

اینها نمونه هایی از عواقب و آثار خجولی و کمرویی در افراد است و نکته مهم اینکه: فرد کمرو همیشه هدف اول افراد سودجو و جسور برای سوء استفاده می باشد.

کامران گنجی
کامران گنجی

من کامران گنجی هستم ، مربی و مدرس دوره‌های افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر خجالت و کمرویی و در این وبسایت قصد دارم جدید‌ترین و به روز ترین مباحث آموزش مهارت‌های افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر خجالت و کمرویی را با شما به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :