0

ارتباط با جنس مخالف

دسته بندی ها : آخرین مطالب ۶ خرداد ۱۳۹۷ کامران گنجی

ارتباط با جنس مخالف

[gap height=”30″]

ارتباط با جنس مخالف ارتباط با جنس مخالف

[gap height=”30″]

ارتباط با جنس مخالف سوالی پر تکرار بود که دوستان همراه سایت از من می‌پرسیدند و هر دفعه به قسمت کوتاهی از این مسئله اشاره می‌کردم

اما این دفعه یک مقدار بحث ارتباط با جنس مخالف رو بیشتر باز کردم و به موضوعات دیگری نیز پرداختم، موضوعاتی از قبیل:

[gap height=”30″]

چطوری با جنس مخالف ارتباط برقرار کنم؟

چرا نمی‌تونم باهاش ارتباط بگیرم؟

مسیر عصبی در ارتباط با جنس مخالف چیه؟

محیط آزمایشی چیه؟ ناحیه امن من کجاست؟

چطوری از منطقه امن خودم خارج بشم؟

چه مواردی رو قبل از اولین ارتباط باید بدونم؟

آیا بلدم باهاش گفتگو رو شروع کنم یا سر صحبت رو باز کنم؟

چطوری بتونم توی چشماش نگاه کنم و ارتباط چشمی برقرار کنم؟

چیکار کنم که صدام موقع حرف‌زدن باهاش نلرزه و تابلو نشم؟

و…

[gap height=”30″]

برای شنیدن فایل صوتی ارتباط با جنس مخالف از طریق زیر اقدام نمائید.

[gap height=”30″]

[divide icon=”circle” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ width=”medium”]

متن فایل صوتی ارتباط با جنس مخالف

[gap height=”30″]

دوستان سلام؛ کامران گنجی هستم، مدرس دوره های افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر خجالت و کمرویی.

اینبار قصد دارم به موضوع ارتباط با جنس مخالف بپردازم. در این چند روز به کرات از من پرسیده شده که چطوری میتوانیم با جنس مخالفمان ارتباط برقرار بکنیم؟ در این فایل صوتی جوابتان را خواهید گرفت.

[divide icon=”circle” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ width=”medium”]

چرا نمی‌توانم با جنس مخالف ارتباط برقرار کنم؟

اول به این سوال بپردازیم که چرا نمی‌توانیم با جنس مخالف ارتباط برقرار کنیم؟

مهم ترین دلیل این است که فایل آن موقعیت در مغز ما وجود ندارد؛ این به چه معنی است؟

یعنی ما تجربه ی ارتباط با جنس مخالف را نداشته‌ایم و یا اینکه اگر این تجربه را داشته ایم، ممکن است که تجربه‌ی خوبی نبوده باشد و تجربه‌ی منجر به شکست شده باشد.

بخاطر همین ترسیده ایم و باور ما ضعیف شده است و دفعه بعدی که بخواهیم به سراغ فرد دیگری برویم، دیگر خودمان را باور نداریم و می‌گوییم ممکن است نتوانیم با طرف مقابل ارتباط بگیریم و یا طرف مقابل ما را مسخره کند و یا یک چیز دیگر به ما بگوید! پس آن فایل در مغز ما وجود ندارد.

بیاییم یک مقدار سیستم مغزی را بررسی کنیم و ببینیم زمانی که یک رفتار شکل می‌گیرد چه اتفاقی در مغز ما می افتد؟

زمانی که میخواهیم یک حرکت و یا یک رفتاری را از خودمان نشان دهیم، مثلاً میخواهیم صحبت کنیم یا دستمان را تکان دهیم و یا یک چیزی را بخوانیم یا گوش کنیم؛ در تمام این موقعیت‌ها در تمام این رفتارها یکسری سلول های عصبی وجود دارند که داخل مغز ما جا به جا می‌شوند، زمانی که بخواهیم یک رفتار از خودمان نشان دهیم، سلولی که مربوط به یک رفتار است باید داخل یک رشته عصبی جا به جا شود.

اگر تا به حال تجربه‌ی آن رفتار را داشته باشید آن سلول سریع منتقل می‌شود اما اگر تجربه ی آن رفتار را نداشته باشید، دقیقا مثل همین موضوع یعنی ارتباط با جنس مخالف یعنی تا امروز ارتباطی برقرار نکرده باشیم، چه اتفاقی می افتد؟ آن سلول خودش را به در و دیوار میزند که بین آن رشته های عصبی در تردد باشد.

بین دو رشته‌ی عصبی یک فاصله ای وجود دارد.

برای درک بهتر موضوع، فرض کنید دو رشته ی ماکارانی را با یک فاصله ی کم در کنار هم ، سلول عصبی آن رفتاری که می‌خواهد از ما صادر شود، داخل این رشته ‌ماکارانی باید رد شود و این فاصله ی بین را رد کند وباید به رشته‌ی ماکارانی کناری برود.

این فاصله در مغز ما خیلی خیلی به هم نزدیک است اما برای آن سلول عصبی خیلی سخت است که این رفتار را انجام دهد، مثل این است که بالای یک کوه بزرگ برویم و بپریم روی کوه بغل دستی، یا اینکه به روی یک برج برویم و به روی برج کناری بپریم.

حتی اگر آن فاصله نزدیک باشد، به خاطر ترسی که وجود دارد، آن رفتار خیلی به سختی انجام می‌شود.

اما زمانی که این رفتار مدام تکرار می‌شود،برای مثال ارتباط با جنس مخالف مدام برقرار شود و با افراد مختلف این ارتباط را برقرار می‌کنیم، چه ارتباطی در مغز ما می افتد؟

سلول‌ عصبی این راه را مدام می‌رود و برمیگردد وبه مرور زمان این راه به اندازه‌ای طبیعی جلوه می‌کند که انگار این راه و این رشته های ماکارانی به هم چسببیده اند و یک مسیری را برای خودشان ساخته اند.

اسم آن مسیر، مسیر عصبی است.

شما می‌توانید مقاله مسیر عصبی را در همین سایت مشاهده کنید.

 

[divide icon=”circle” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ width=”medium”]
فرض کنید زمانی که یک بچه‌ میخواهد راه برود، رفتاری را ازخودش نشان میدهد، راه رفتن، در دفعات اول که بچه میخواهد راه برود، گامش را برمیدارد، ، راه برود، زمین میخورد آن سلول عصبی داخل مغزش یک جا به جایی انجام می‌شود ولی خوب نمی‌تواند به رشته عصبی کناری منتقل شود.

به در و دیوار میزند تا خودش را به آن رشته‌ی کناری برساند. بچه زمین میخورد و مجددا بلند میشود و آن سلول عصبی مجدد شروع به حرکت می‌کند که به رشته عصبی کناری برود، بچه این رفتار را به اندازه‌ای تکرار می‌کند که مسیر عصبی شکل میگیرد، اما در واقعیت این دو رشته به هم نمی‌چسبند، ولی به ظاهر به نظر میرسد به هم چسبیده اند. فکر کنید میخواهید رانندگی کنید، اوایل زمان زیادی طول میکشد تا یاد بگیرید،چطور از فرمان ، دنده ، سیستم پدال ترمز و گاز استفاده کنید. زمانی که شما یک مقدار بیش‌تر کار کنید، شما در این مسیر، در این موضوع، در آن رفتار و در آن مهارت کاملا مسلط میشوید.

کاری که باید انجام دهیم چیست؟

شاید ما دوست نداشته باشیم در همان ابتدا به سراغ افراد و جنس مخالف برویم و ارتباط بگیریم میترسیم که ارتباط ما خراب شود. شاید آن ارتباط خیلی برای ما مهم باشد و بترسیم که اگر آن سلول عصبی خوب رفتار نکند، آن ارتباط از بین برود.

[divide icon=”circle” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ width=”medium”]

ساخت منطقه امن در ارتباط با جنس مخالف

چکاری باید انجام دهیم؟

باید یک محیط آزمایشی برای خودمان ایجاد کنیم، اگر در اطرافیان جنس مخالفی وجود دارد، اگر خانم هستید آقا و اگر آقا هستید، خانم.

اصلا لازم نیست که جنس مخالف حتما نامحرم باشد، این افراد می‌توانند،خواهر،برادر و یا پدر و مادر شما باشند ، یک محیط آزمایشی برای خودتان ایجاد کرده و در آن جا شروع به صحبت ‌کنید، این کار شاید خیلی طبیعی باشد اما یک مقدمه‌ای برای گام بعدی است.

گام بعدی، این است که از این ناحیه امن پا را فراتر بگذاریم.

در عالم واقعیت به سراغ کسانی برویم که کمتر با آن‌ها راحت هستیم و شروع به گفتگو کردن با آن‌ها می‌کنیم.

نکته‌ای که در اینجا لازم است به آن دقت داشته باشیم این است که به اثر هاله ای توجه کنیم.

[divide icon=”circle” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ width=”medium”]

توجه به اثر هاله ای در ارتباط به جنس مخالف

مغز ما نزدیک به ۳ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد که در مورد طرف مقابل قضاوت کند و پرونده‌ی طرف را کامل ببندد.

مفهوم اثر هاله ای این است که اگر شما در ۳ تا ۳۰ ثانیه‌ی اولی که میخواهید با کسی ارتباط برقرار کنید، اگر خوب ظاهر شوید، آن فرد مقابل یک رفتار مثبتی از شما ببیند همان رفتار مثبت را بر می‌دارد و به سایر رفتار شما تعمیم میدهد.

فرض کنید چهره‌ی زیبایی دارید و در اولین، ارتباط طرف مقابل آن چهره‌ی زیبا را از شما می‌بیند، آن فرد چهره‌ی زیبای شما را به سایر ویژگی‌های شما مرتبط میکند، حتی ممکن است حتی آن ویژگی ها در شما وجود نداشته باشد و این در حالی است که هنوز با شما ارتباط برقرار نکرده و هنوز با شما صحبت نکرده است اما همه‌ی این‌ها را به هم مرتبط می‌کند و میگوید:

این بنده خدا حتما خوش صحبت هم هست

حتما صادق هم هست

در کلامش رو راست است

و ویژگی‌های دیگری که ممکن است هیچ کدام از آن‌ها در شما وجود نداشته باشد.

اما کافی است در همان ارتباط و برخورد اول خوب ظاهر شوید.

البته این حرف به این معنی نیست که افراط داشته باشید، مثلا ممکن است یک خانمی بسیار آرایش می‌کند و همین آرایش زیاد ممکن است که اثر هاله‌ ای منفی هم داشته باشد.

[divide icon=”circle” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ width=”medium”]

اثر هاله ای منفی در ارتباط با جنس مخالف

دقیقا همانطور که اثر هاله‌ ای مثبت داریم و طرف مقابل ما یک ویژگی مثبتی را از ما دیده است و به سایر ویژگی های را به ما تعمیم می‌دهد، میتواند یک ویژگی بد را از ما بگیرد و به سایر ویژگی‌های ما آن را تعمیم دهد و ممکن است آن ویژگی‌های منفی حتی در ما وجود نداشته باشد.

خیلی زیاد آرایش می‌کنیم، در همان بار اول و در همان برخورد اول، طرف مقابل ما، آن آقا می‌بیند که طرف مقابلش زیاد آرایش کرده است،پیش خودش فکر می‌کند که چقدر به خودش میرسد، معلوم است که وقت زیادی دارد و چیزهایی شبیه به این.

آن فرد بین ۳ تا ۳۰ ثانیه اول قضاوت را انجام می‌دهد، اگر ما بتوانیم در همان ارتباط اول یک ویژگی مثبت از خودمان نشان دهیم، آن طرف مقابل، آن ویژگی مثبتمان را به سایر ویژگی‌های تعمیم می‌دهد، باید سعی کنیم آن ویژگی منفی را از ما نبیند، ویژگی منفی از ما نبیند که به سایر ویژگی های دیگر آن را تعمیم ندهد.

چون در همان گام اول این ویژگی منفی می‌تواند، جلوی ارتباط را بگیرد .

بیایم به چند گام اول آن بپردازیم، اولین نکته این است که بتوانیم شروع صحبت خوبی داشته باشیم، مهارت شروع گفت و گو را داشته باشیم، در مورد این موضوع، صحبت نمی‌کنم، چون یک فایل کامل برای این موضوع درست کرده ام، فایل مهارت شروع گفت وگو و باز کردن سر صحبت را در زیر همین فایل صوتی قرار میدهم.

اگر طرف بیاید و ببیند که شما مهارت شروع گفت و گو را بلد نیستید چه اتفاقی می‌افتد؟

آن ویژگی منفی را می‌گیرد و به سایر ویژگی‌های شما آن را تعمیم میدهد، مثلا می‌گوید این به درد ارتباط برقرار کردن، نمی‌خورد.

[divide icon=”circle” margin_top=”30″ margin_bottom=”30″ width=”medium”]

ارتباط چشمی با جنس مخالف

دومین موضوع این است که بتوانیم ارتباط چشمی برقرار کنیم، بعضی از خانم ها هستند که نمی‌توانند به آقایان نگاه کنند و بالعکس، بعضی از آقایان هستند که نمی‌توانند به خانم‌ها نگاه کنند.البته آن دیدگاه مذهبی و از لحاظ دینی را مثل مقدار آن باید به چه شکل باشد و چیزهایی از این قبیل من نمی‌خواهم اینجا مطرح کنم.این را خود شما به دنبالش بروید، نسبت به آن دید و آن عقیده‌ای که دارید شما می‌توانید آن را باز کنید.

اما این را من به شما یاد می‌دهم که چطور می‌توانید ارتباط چشمی با جنس مخالف ایجاد کنید، یکی از راه هایی که می‌توانیم با جنس مخالفمان می‌توانیم ارتباط چشمی خوبی برقرار کنیم این است که عکس جنس مخالفمان را از مجلات و روزنامه‌ها جدا میکنیم داخل اتاق نصب میکنیم و شروع به گفت و گو کردن با آن‌ها می‌کنیم. این موضوع میتواند باعث شود که ما در ارتباطمان با دیگران به راحتی ارتباط چشمی برقرار کنیم.

صدای خوب و فن بیان مناسب در ارتباط با جنس مخالف

اما موضوع بعدی، این است که صدای خوب و قوی داشته باشیم، صدای ما نباید از ته چاه در بیاید . اگر به این شکل صحبت کنیم فرد مقابل برای متوجه شدن صحبت‌های ما اذیت می‌شود. در ارتباط اول اگر ارتباط چشمی خوب و یا صدای خوبی نداشته باشیم، این ویژگی منفی شکل می‌گیرد و طرف مقابل قضاوت می‌کند.

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه صدای خوبی داشته باشیم این است که از خودکار استفاده کنیم. یک خودکار را بین دندان‌هایمان قرار می‌دهیم، ته خودکار را بین دندان های جلو قرار می‌دهیم و شروع به صحبت کردن می‌کنیم و تا جایی که امکان دارد سعی می‌کنیم دهانمان را بیش از قبل برای صحبت کردن باز کنیم. زمانی که خودکار را برداریم صدای خوب و رسایی خواهیم داشت، اگر این تمرین را روزی سه دقیقه برای بیست و یک روز انجام دهید تاثیرش را کاملا متوجه می‌شوید، صدای شما کاملا قوی میشود و تناژ مختلف صدا را هم می‌تواند ایجاد کند.

اما در آخر یک جمع بندی از مطالب داشته باشیم:

در ابتدا به این موضوع پرداختیم که چرا نمی‌توانیم ارتباط خوبی با جنس مخالمفان برقرار کنیم؟ گفتیم برای اینکه فایل آن در مغز ما وجود ندارد، برای اینکه آن فایل به وجود بیاید، یک مسیر عصبی در مغز ما وجود دارد، آن سلول های مغزی، باید در مغز ما حرکت کنند تا یک رفتار را در مغز ما شکل دهند و یک مسیر عصبی برای خودشان بسازند، بعد از آن گفتیم باید از محیط آزمایشی و محیط امن‌مان آنجایی که راحت هستیم، با جنس مخالف هایی که با آن‌ها راحت هستیم، شروع به گفت و گو کردن و صحبت کنیم . همینطور ارتباط چشمی خوب و صدای خوب و رسایی داشته باشیم.

مرحله بعدی این بود که پایمان را از این محیط امن بیررون بگذاریم و خارج شویم و به سراغ افرادی برویم که کار با آن‌ها کمی سخت‌تراست، مثل برادر،خواهر، پدر و مادر نیستند، مثل دوستان خیلی صمیمی ما نیستند، یک مقدار غریبه‌تر اند، شروع کنیم به ارتباط برقرار کردن با آن‌هاکنیم. بعد از آن هم به سراغ افراد غریبه می‌رویم، در این قسمت گفتم که به اثر هاله‌ای باید توجه کنیم. نزدیک به ۳ تا ۳۰ ثانیه اول ارتباطات در مورد ما قضاوت شکل می‌گیرد و باید یک ویژگی مثبتی در ما وجود داشته باشد که طرف مقابل ما به سایر ویژگی های ما آن را تعمیم دهد وهمینطور در همان ۳ تا ۳۰ ثانیه اول نباید ویژگی منفی در ما وجود داشته باشد، تا آن‌ها را به سایر ویژگی های ما آن را تعمیم ندهد و همینطور باعث نشود که ارتباط به خوبی شکل نگیرد.

همینطور گفتم یکسری از موارد مانند مهات شروع گفت و گو اثر هاله‌ ای است همینطور گفتم یک پکیج بسیارخوب برای ان در نظر گرفته‌ام و شما می‌توانید از آن استفاده کنید، بعد از آن برای ارتباط چشمی می‌توانید از بریده روزنامه‌ها و مجلات استفاده کنید و همینطور برای گفت و گو باید صدای قوی داشته باشیم،که برای اینکار تکنیک خودکار را خدمت شما عرض کردم.

امیدوارم لذت برده باشید، خدا یار و نگهدارتان باشد.

 

در صورتی که سوالی در مورد ارتباط با جنس مخالف داشتید، می‌توانید در قسمت نظرات یادداشت کنید تا در اولین فرصت به آن پاسخ داده شود.

کامران گنجی
کامران گنجی

من کامران گنجی هستم ، مربی و مدرس دوره‌های افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر خجالت و کمرویی و در این وبسایت قصد دارم جدید‌ترین و به روز ترین مباحث آموزش مهارت‌های افزایش اعتماد به نفس و غلبه بر خجالت و کمرویی را با شما به اشتراک بگذارم.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.

چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

 1. درود بر شما ممنون از مطالب مفیدتون

 2. جعفر لکزایی گفته :
  ۲۰:۴۱ ۱۳۹۷/۰۳/۰۸

  چرا گزینه ی دانلود نگذاشتین؟!
  لطفا رسیدگی کنین.
  با تشکر

 3. احمدشاه انوری گفته :
  ۱۲:۳۴ ۱۳۹۷/۰۸/۰۷

  واقعاً از شما باید سپاسگر باید باشیم بابت این زحمات شما

  • من هم از شما بابت توجه به موضوعات آموزشی سپاسگزارم

 4. shahram424shahram424 گفته :
  ۱۷:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۲۶

  آقای گنجی شما در فایل رایگانی ۳۹ دقیقه که ارائه دادید فرمودید یکی از بهترین روش ها برای آغاز گفت و گو سوال پرسیدن است اما من یه مشکل اساسی بابت این موضوع دارم ..من چه سوالی رو بپرسم که ویژگی های زیر رو داشته باشه..
  ۱- طرف تسمه تایم پاره نکنه.. یه جوری نباشه طرف کپ کنه از این سوال
  ۲- فضولی در زندگی دیگران نباشه
  ۳- سوال مزخرفی نباشه
  ۴- جوری نباشه که طرف فک کنه داریم سیم جینش می کنیم.
  ۵- تا جایی ممکنه باعث آزار و اذیت و بد شدن حال طرف مقابل نشویم..

  مثلا در مورد شغل طرف یا حوزه ی فعالیت طرف با کسی که زیاد آشنایی نداریم چطور سوال کنیم که سوال ما ویژگی های بالا رو داشته باشد؟؟

  • یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای باز کردن سر صحبت استفاده از سوال‌ است
   ما دو نوع سوال داریم:
   سوال بسته که معمولاً با جواب‌های بله یا نه و یا جواب‌های یک یا دو کلمه‌ای همراه هستند و اینگونه سوال‌‌های برای شروع رابطه مفیدند

   سوال باز: که طرف مقابل در پاسخ به آنها باید توضیح بدهد و شامل جواب طولانی‌تری می‌باشد و معمولاً با کلماتی مثل چگونه، چرا، به چه ترتیب، چطوری و.. آغاز می‌شود.

   شما در ابتدا باید با سوالات بسته، سر صحبت را باز کنید و با چند سوال بسته فضای گفتگو را تلطیف کنید و با سوالات باز، صمیمیت را بیشتر و به جزئیات بپردازید.

   موفق باشید

 5. majid گفته :
  ۱۱:۱۹ ۱۳۹۷/۱۱/۰۹

  سلام
  عالی بود
  سپاسگزارم

  • سلام
   ممنون که نظرتان را با ما در میان گذاشتید

 6. سلام
  مطلبتان در مورد ارتباط با جنس مخالف و راهکارهاتون عالی بود .
  صمیمانه سپاسگزارم

  • سلام و وقت بخیر خدمت شما
   خیلی خوشحالیم که مورد توجه شما قرار گرفته است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :